Metody terapeutyczne

Nieustanny rozwój to podstawa naszej pracy. Każda terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta i komponowana z wielu metod którymi pracujemy.

terapia-manualna

Terapia manualna

leczenie, w którym terapeuta, wykorzystując odpowiednie chwyty i manipulacje, stosuje specjalistyczne techniki, które są nakierowane na wykrywanie i leczenie zaburzeń w obrębie mięśni, stawów, więzadeł oraz wzorców postawy, wzorców ruchowych i oddechowych.

Terapia manualna zalecana jest najczęściej w przypadku zmniejszenia/ograniczenia zakresu ruchu, w stanach przeciążeniowych, stanach wzmożonego napięcia mięśni, zaburzeniach postawy ciała, nerwobólach, w urazach sportowych oraz w leczeniu pooperacyjnym.

Terapia tkanek miękkich

uważana jest za bezpieczną i nieinwazyjną. Polega ona na zastosowaniu technik manualnych, których zadaniem jest zmniejszenie lub usunięcie napięć struktur mięśniowo-powięziowych, eliminacja patologii układu mięśniowo-powięziowego  i układu trzewnego (terapie wisceralne). Posiada ona zastosowanie w leczeniu mięśniowo-powięziowych zespołów bólowych (np. kręgosłupa), przy chorobach reumatycznych i zwyrodnieniowych, wadach postawy, a także w przypadku, gdy pacjent uskarża się na sztywność mięśni i ograniczenia ruchu. Ma ona szerokie zastosowanie podczas leczenia blizn i obrzęków.

pic-04
hvla

Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA

zaliczane są do technik manipulacyjnych wykorzystywanych w osteopatii, terapii manualnej oraz chiropraktyce. Uznaje się je za najbardziej efektywne, bezpieczne i prawie bezbolesne metody manipulacji stawowych. Wykorzystywane są one do mobilizacji i korelacji stawów. Technika ta sprawdza się w stanach ostrych, często przynosząc natychmiastową ulgę. Efekty manipulacji są zauważalne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz w zwiększeniu zakresu ruchomości. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy (zmniejszenie ucisku na struktury nerwowe), krwionośny (zwiększenie i poprawa dynamiki krążenia), mięśniowo-szkieletowy i limfatyczny.

Suche igłowanie

metoda polegająca na wykorzystaniu specjalistycznych igieł do nakłuwania określonych punktów spustowych (tzw. trigger points ). Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wysokim poziomem wrażliwości. Efektem tego jest duża tkliwość nadwrażliwych punktów, co wywołuje silne dolegliwości bólowe. Obecnie suche igłowanie uważane jest za najlepszą metodę w walce z bólem – już po kilku zabiegach, pacjent może odczuwać zmniejszenie dolegliwości bólowych, a nawet mogą one ustąpić całkowicie.

suche-iglowanie
pic-03

Kinezyterapia

leczenie ruchem. Podczas terapii wykonywane są różnorodne ćwiczenia lecznicze. Ich celem jest przywrócenie pacjentowi jak największej sprawności fizycznej. Oddziałuje ona korzystnie na układ ruchu (kości, mięśnie, stawy) oraz na inne układy naszego organizm (krążenia, oddechowy, nerwowy, przewodu pokarmowego i moczowo-płciowy).

Pinoterapia

autorska metoda pracy z patologiami narządu ruchu stworzona przez lek. med. Radosława Składowskiego. Łączy w sobie techniki pracy narzędziowej z szeregiem technik manualnych skierowanych na wyznaczane w Medycynie Manualnej rodzaje patologii tkanek powierzchownych i głębokich.

Pinoterapia
terapia-wisceralna

Terapia wisceralna

polega na uwolnieniu napięć w obrębie narządów wewnętrznych, co usprawnia ich funkcjonowanie, a także przepływ krwi i linfy. Wzajemne położenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej często wywołuje efekt kaskadowy, w postaci przenoszenia się napięć i zablokowań na organy ze sobą sąsiadujące.

Terapia narządów wewnętrznych to bardzo specyficzna praca na strukturach jamy brzusznej człowieka. Dzięki niej terapeuta może nie tylko zdiagnozować, ale też rozluźniać wykryte wcześniej napięcia w obrębie narządów wewnętrznych

PNF

neurofizjologiczne oddziaływanie terapeutyczne na receptory ciała ludzkiego, które poprzez połączenia nerwowo-mięśniowe wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i ułatwiają choremu wykonanie upośledzonych przez chorobę ruchów.
Celem metody PNF jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje w codziennym życiu np. podnoszenia przedmiotów, siadania, chodzenia, przełykanie, utrzymywanie prawidłowej postawy itd. Aby przywrócić pacjentowi dawną sprawność wykorzystuje się zdrowe elementy jego narządu ruchu.

pnf
diagnostyka

Diagnostyka funkcjonalna

dziedzina medycyny, która zajmuje się oceną funkcjonowania układu ruchu – m.in. siły mięśni, sposobu chodu czy równowagi.

Masaż leczniczy

działania, które celowo stosuje się w celu leczenia chorób, zmniejszania nasilenia objawów lub zapobiegania chorobom. Masaż w zależności od rodzaju może mieć działanie relaksacyjne, przeciwobrzękowe, profilaktyczne lub pobudzające.

hvla
Poświęć chwilę dla siebie

Doświadczony fizjoterapeuta zaprasza na konsultację

Umową się na wizytę